|
agonia francais v3 |
Agonia.Net | Règles | Mission | Contact | Inscris-toi | ||||
|
|
| |||||
| Article Communautés Concours Essai Multimédia Personnelles Poèmes Presse Prose _QUOTE Scénario Spécial | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Le pacte du diable Contact |
Les commentaires des membres
Visualisations: 1749
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2021-05-14 | [Ce texte devrait être lu en romana] | Inscrit à la bibliotèque par Maria Elena Chindea Gorakhnat îl întreabă pe Kabir: „Spune-mi, o, Kabir, când a început vocația ta? Când și-a avut răsăritul iubirea ta?” Kabir răspunde: „Când El ale cărui forme sunt nenumărate încă nu-și începuse joaca: când nu era nici Guru, nici discipol: când lumea nu era desfăcută: când Supremul era singur – Atunci am devenit eu ascet; atunci, o, Gorakh, a fost atrasă iubirea mea către Brahma. Brahma nu-și purta coroana pe cap; zeul Vișnu nu era uns rege; puterea lui Shiva era încă nenăscută, când am primit eu învățătura Yoga. Am devenit deodată dezvăluit în Benares și Rãmãnanda m-a iluminat; am adus cu mine setea de Infinit și am venit pentru întâlnirea cu El. În simplitate mă voi uni cu Cel Simplu; iubirea mea va țâșni. O, Gorakh, mergi pe muzica Lui!” Traducere Stela Tinney
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La maison de la litérature | |||||||||
La reproduction de tout text appartenant au portal sans notre permission est strictement interdite.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politique de publication et confidetialité