|
agonia francais v3 |
Agonia.Net | Règles | Mission | Contact | Inscris-toi | ||||
|
|
| |||||
| Article Communautés Concours Essai Multimédia Personnelles Poèmes Presse Prose _QUOTE Scénario Spécial | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Le pacte du diable Contact |
Les commentaires des membres
Visualisations: 6659
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2005-07-02 | [Ce texte devrait être lu en romana] | Inscrit à la bibliotèque par Ionovici Titi
Nu te-ntrista c-ai pierdut ce-ai pierdut,
Totul trece ca o trombă de nori, Vine vântul și o destramă, Vântul care scutură flori. Nu te-ntrista că nimic nu se-ntoarce, Râurile curg toate spre mare. Oricât ai merge de repede, Nu poți s-ajungi până la zare. Unii câini latră doar, alții mușcă, Bivolii sunt negri și-mpung. Pa pajiștea tânără, iezii Să-mbătrânească n-ajung. Lasă steaua să cadă chiar Daca nu e de foc ci de gheață. Poate venim din lumină ori poate Din ceață venim și mergem în ceață. Tu nu te-ntrista c-ai pierdut ce-ai pierdut. Totul se destramă ca o trombă de nori. Vine vântul și usucă dealurile Pe care primăvara se ivesc flori.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La maison de la litérature | |||||||||
La reproduction de tout text appartenant au portal sans notre permission est strictement interdite.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politique de publication et confidetialité